Przejdź do treści

Holowanie auta bez tajemnic – Płock, Płońsk

holowanie płońsk pomoc drogowa

Holowanie Płock, Płońsk – 696-933-306 ☎

Holowanie samochodu to zajęcie, które jest jednocześnie proste i skomplikowane. Proste, bo teoretycznie wystarczy przyczepić do obu samochodów linkę i jechać. Skomplikowane, gdyż w praktyce trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. W przeciwnym razie holowanie będzie trwało bardzo długo lub nawet dojdzie do uszkodzenia któregoś z pojazdu.

Najpopularniejsze metody holowania

W praktyce stosowane są dwie metody holowania, przy czym druga z nich cieszy się większą popularnością. Są to holowanie na sztywnym połączeniu lub holowanie z wykorzystaniem giętkiego połączenia. To tego ostatniego idealnie nadają się różnego rodzaju linki holownicze, których ceny z reguły zaczynają się na kilku, a kończą nawet na kilkudziesięciu złotych.

holowanie plock plonsk

Decydując się na holowanie auta nie można oczywiście zapominać o trójkącie ostrzegawczym oraz odpowiednim ustawieniu świateł pozycyjnych. Podczas holowania samochodu auto holowanie powinno być wykonywane w taki sposób, aby odległość pomiędzy przodem uszkodzonego pojazdu a tyłem sprawnego auta wynosiła od czterech do sześciu metrów. Dzięki temu można zachować bezpieczeństwo i uniknąć ryzyka, że pojazdy uderzą o siebie. Wbrew powszechnej opinii linka nie powinna być montowana do haka holowniczego. W tym przypadku nazwa tej części jest bardzo myląca, gdyż hak powinien być wykorzystywany wyłącznie do przyczep, natomiast linkę holowniczą najlepiej jest montować do specjalnego uchwytu, jaki można znaleźć w większości aut, które poruszają się po polskich drogach. Zazwyczaj uchwyty ukryte są pod zaślepkami, więc jeśli ktoś chce uniknąć niepotrzebnych nerwów, powinien poszukać zaślepek w swoim aucie przy najbliższej okazji, aby nie trzeba było tego robić wtedy, gdy emocje będą największe. Czasami jednak holowanie wymaga dokręcenia odpowiednio przystosowanego elementu, który w tego typu sytuacjach zawsze znajduje się na wyposażeniu auta. Jeżeli chodzi o stan techniczny holowanego pojazdu, to niezwykle istotną kwestią są sprawne hamulce. Chodzi zarówno o przedni, jak i tylni hamulec, więc jeżeli pojazd znajduje się w takim stanie, w którym nie jest możliwe skorzystanie z hamulców, lepiej pomyśleć o skorzystaniu z usług firmy posiadającej lawetę, która bez problemu przewiezie samochód z miejsca na miejsce. Sama linka wykorzystywana przy holowaniu musi być widoczna dla innych użytkowników ruchu drogowego. W tym celu najlepiej jest stosować linki o biało – czerwonych, naprzemiennych pasach we wzorze lub po prostu przymocować do niej chorągiewkę. Powinna ona być koloru czerwonego lub żółtego i znajdować się w dobrze widocznym miejscu. Wspomniane na początku światła pozycyjne koniecznie muszą być włączone w sytuacji, gdy występuje ograniczona widoczność.

Jak holować auto? 696-933-306 ☎

Decydując się na holowanie innego samochodu należy sprawdzić, czy jego masa nie będzie zbyt duża w stosunku do auta, które będzie je później holować. Oprócz tego kierowca prowadzący sprawne auto powinien mieć na uwadze, że jego jazda musi być szczególnie ostrożna. Dotyczy to nie tylko delikatnego ruszania ze świateł i innych miejsc postojowych, ale również stosowania płynnych ruchów przez całą drogę. Należy też zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia w zakręty, zwłaszcza jeżeli holowany pojazd jest sporych rozmiarów. Często bowiem początkujący kierowcy zapominają, że tył holowanego samochodu będzie później zachodził na zakrętach.

Holowanie może być czasochłonne z tego prostego powodu, że maksymalna prędkość, z jaką można kogoś holować wynoszą w Polsce trzydzieści kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym oraz sześćdziesiąt kilometrów w przypadku pozostałych tras. Warto też tak wybierać drogę, aby nie trzeba było wykonywać manewru cofania, który wymagałby przepięcia linki holowniczej, a to z kolei skutkowałoby dużą stratą czasu. Ciekawie, chociaż niekorzystnie dla kierowców chcących zaoszczędzić pieniądze, prezentuje się zapis w polskim prawie, zgodnie z którym nie można holować samochodów, w których układ hamulcowy zależy od sprawności silnika, a to właśnie takie rozwiązania stosowane są praktycznie we wszystkich współcześnie produkowanych samochodach. Bezwzględny zakaz holowania w wykonaniu osób prywatnych dotyczy również autostrad, gdzie uszkodzone auto może zabrać tylko specjalna jednostka, która jednak powinna zjechać przy najbliższej możliwości.

Analizując wszystkie powyższe porady i informacje wiele osób z pewnością zacznie się zastanawiać nad opłacalnością takich działań, szczególnie że trzeba się później rozliczyć z kierowcą, który nas holował i to nie tylko za zużyte przez niego paliwo, ale również za poświęcony czas, a tego czasami potrzeba naprawdę dużo, szczególnie jeśli ktoś nie ma doświadczenia w holowaniu. Wielu kierowców może jednak korzystać z darmowego auto pomoc przyznawanego im w ramach różnorodnych ofert. Niektóre firmy decydują się nawet na to, aby podstawową ochronę zawierającą holowanie przyznawać klientom zainteresowanym korzystną ofertą na ubezpieczenie OC. Dzięki temu za niewielką opłatą można zyskać pewność, że w razie jakichkolwiek problemów z autem można liczyć na pomoc specjalisty.

Pomoc drogowa Płock Płońsk i okolice! 696-933-306 ☎

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *